نحوه ی تعویض کابل USBو PS2 در صفحه کلید و موس

چاپ

با توجه به اینکه اکثر خرابی های کیبورد و ماوس مربوط به کابل اون هست و مشکل اکثرشون با تعویض کابل حل میشه جا داره تا نحوه ی تعویض کابل رو هم شرح بدیم چرا که اگر در لحیم کردن سیم ها اشتباه کنیم ممکنه که کیبورد / ماوس آسیب ببینه و دیگه قابل تعمیر نباشه پس تا آخر این آموزش هم با ما همراه باشین.

 

ابتدا تعویض کابل USB رو توضیح میدم سپس تعویض کابلPS2

تعویض کابل USB :

تعویض کابل کار چندان سختی نیست و به راحتی میتونید این کار رو انجام بدید فقط نیاز به کمی دقت و تمرکز داره .

همه ی کابل های USB از 4 سیم تشکیل شده است ( رنگ سیم ها میتونه متفاوت باشه که اصلا مهم نیست). این 4تا سیم هرکدوم اسم و وظیفه ی خاص به خودشون رو دارند اسم این سیم ها عبارت اند از :

[vip-members]

“V” : این سیم  به معنی VCC یعنی تغذیه یا ولتاژ مثبت میباشد که در همه ی USB  ها این ولتاژ برابر با 5V میباشد.این سیم معموا به رنگ قرمز است.

“G” : سیم G یا GND  به معنی GROUND یعنی زمین میباشد که به زمین مدار وصل میشود . این سیم معمولا به رنگ مشکی است.

“+D” : این سیم +DATA  میباشد که برای فرستادن و دریافت دیتا یا همان اطلاعات کاربرد دارد و معمولا به رنگ سفید میباشد.

“D-” : این سیم هم  سیم دیتا هست ولی DATA- و از این سیم هم جهت تبادل اطلاعات استفاده میشود و رنگ اون هم معمولا به رنگ سبز هست.

** توجه کنید که رنگ هایی که در بالا گفتم در همه ی کابل ها شبیه به هم نیست و من فقط یک نمونه مثال زدم و این رنگ ها از رنگ های پر کاربرد بودند.

این حروفی که در بالا توضیح دادم در همه ی برد های کیبورد و ماوس که USB هستند نوشته شده و کاملا مشخص هست . تنها کاری که شما باید انجام بدین اینه که شما بدونید رنگ سیم کابل جدیدتون مربوط به کدوم حرف هست  با دونستن این به راحتی در چند ثانیه کابل جدید رو لحیم میکنید و مشکل حل میشه !

اما سوالی که اینجا پیش میاد اینه که چطور بفهمیم رنگ سیم مربوط به کدوم حرف هست؟؟ خب در واقع این آموزش هم برای همین هست که بفهمیم رنگ سیم مربوط به کدوم یکی از حروف نوشته شده بر روی برد هست.

در شکل زیر شما میتونید بفهمید که پایه های مربوط به usb مربوط به کدوم حرف هستند و به راحتی با استفاده از مولتی متر رنگ مربوط به اونو تشخیص بدید.

usb pin PersianRepair

در شکل بالا شکل پایه و محل قرار گیری اون کاملا مشحصه و فکر نمیکنم نیاز به توضیحات اضافه ای باشه و تنها کاری که باید شما انجام بدید با استفاده از مولتی متر رنگ مربوط به هر پایه رو تشخیص بدید و در جای مربوط به خودش لحیم نمایید.

شکل زیر رو اماده کردم میتونید از شکل زیر پرینت بگیرید و در یه جایی از تعمیرگاه خود بچسبونید تا در زمانی که خواستید کابل تعویض کنید یک نیم نگاهی به شکل بندازید و پایه ها رو با استفاده از مولتی متر پیدا کنید.

usb pins PersianRepair

کابل PS2:

برای تعویض کابل PS2 هم باید مانند USB از مولتی متر کمک بگیرید و مانند USB محل کانکتور ها و پین ها و محل لحیم شدن سیم ها بر روی برد مشخص میشود.

اما در کابل های PS2 از حروفی دیگر برای مشخص کردن محل لحیم کاری کانکتور ها استفاده شده است . کاری نداره  شما باید فقط باید محل و اسم پایه ها رو بدونید دیگه فقط میمونه استفاده از مولتی متر برای تایین کردن رنگ مربوط به حروف و استفاده از هویه داغ برای لحیم کاری 

حروفی که بر روی برد برای مشخص کردن نام پایه ها نوشته میشود عبارت است از :

“V” : ولتاز 5 ولت یا همان VCC معمولا به رنگ قرمز

“G” : همان زمین مدار است که معمولا به رنگ مشکی است . همان GROUND.

“C” : پایه مربوط به کلاک (CLOCK).

“D” : پایه مربوط یه دیتا “DATA”.

نحوه ی قرار گیری پایه ها بر روی سوکت PS2 در شکل زیر مشخص شده .

 

url

 

شکل بالا کاملا همه چی واضحه و فکر نمیکنم نیاز به توضیحات اضافه ای باشه .